همراه اول با در اختیار داشتن «بیشترین تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت موبایل» کشور که 53 درصد سهم بازار را در اختیار دارد، سعی داشته تا در تمامی عرصه‌های فناورانه و تکنولوژیک با نگاه آینده‌نگرانه حضوری فعال داشته باشد.

در بخش اپراتورها در سالی که گذشت شماره 90 ماهنامه نسل چهارم، همراه اول گزارشی از عملکرد خود در سال 1401 را عنوان کرده که مشروح آن در ذیل آمده است:

شرکت ارتباطات سیار ایران که توانست امسال در رتبه‌بندی صد شرکت برتر ایران جایگاه نخست «فروش» را بین اپراتورهای تلفن همراه، به واسطه فروش بیش از 312 هزار میلیارد ریال در سال 1400 کسب کند، گام‌های موثری در زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال برداشت.

این پرچمدار حوزه ارتباطات سیار ایران که به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور نیز شناخته می‌شود، در یک نمونه از فعالیت‌های حمایتی خود «نخستین رویداد رفع مسئله‌های فناورانه همراه اول در حوزه رادیویی را با همکاری کنفرانس بین‌المللی فناوری‎‌های موج میلیمتری و تراهرتز برگزار کرد» که هدف آن توانمندسازی اکوسیستم دانش‌بنیان در حوزه رادیویی و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های فناور و تیم‌های دانشگاهی با تاکید بر نگاه بومی در حل نیازهای فناورانه همراه اول بود.

اپراتور اول تلفن همراه که به زعم گزارش شاخص‌های آماری وزارت ارتباطات تا پایان پاییز 1401 بالغ بر 53 درصد سهم بازار مشترکان فعال تلفن همراه کشور را در اختیار داشته، با حمایت از رقابت‌های علمی چون «کنز» که تأکید آن بر کاربرد دانش و اندیشه برای جامعه است، اهمیت توجه به حوزه‌های دانشی برای پیشبرد کسب‌وکار و دستیابی به قله‌های موفقیت را نیز تصویر کرد.

برگزاری دو رویداد «گسترش عدالت آموزشی از طریق فناوری» و «بازی‌های شناختی و درمان یا تشخیص بیماری به کمک بازی» در کنز توسط همراه اول، جنس چالش‌های فناورانه و نگاه رو به جلو را نمودار ساخت.

تعامل پررنگ این اپراتور با مجامع علمی و دانشگاه‌ها، طوماری بلند برای مرکز تحقیق‌وتوسعه این اپراتور به ارمغان آورده است که ماحصل آن برگزاری رویداد‌های بسیاری نظیر نخستین دوره همایش «روز هوش مصنوعی» بوده است که در همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی کلید خورد و فرصتی برای شناسایی و ارائه توانمندی‌های دانشگاه در حوزه هوش مصنوعی، گردهم‌آوری ذی‌نفعان دولتی، خصوصی، دانشگاهی و صنعتی در حوزه هوش مصنوعی و احصاء نیازمندی‌های موجود در جامعه و ارائه راهکارهایی برای پاسخ به این نیازمندی‌ها شد.برگزاری پنل تخصصی «چت‌بات فارسی» توسط این اپراتور نیز اقدام ویژه‌ای بود که به واسطه روز هوش مصنوعی طراحی شد.

اما این تمام ماجرا نیست. همراه اول با در اختیار داشتن «بیشترین تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت موبایل» کشور که 53 درصد سهم بازار را در اختیار دارد، سعی داشته تا در تمامی عرصه‌های فناورانه و تکنولوژیک با نگاه آینده‌نگرانه حضوری فعال داشته باشد.

با توجه به اینکه براساس گزارش رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیشترین تعداد سایت‌های فیزیکی فعال نسل‌های نوین ارتباطی در حوزه ارتباطات سیار، در اختیار همراه اول است، این اپراتور شبکه امن، گسترده و پایدار خود را در اختیار برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی رومانی و آسیایی چین تیم ملی «ورزش‌های الکترونیک» قرار داد.

همراه اول به عنوان رکورددار سرعت اینترنت ایران و ارائه‌کننده سکوهای دیجیتال پرترافیک کشور، همچنین با حضور در نمایشگاه ورتیکال‌های دیگر همچون کشاورزی، نفت، گاز، پتروشیمی و... نشان داد که نگاهی همه‌جانبه به توسعه فناوری در کشور دارد و حتی برای سایر حوزه‌های کسب‌وکاری و تجاری نیز پیشنهاداتی از جنس «هوشمندسازی» و «دیجیتالی‌سازی» دارد.

نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور با مأموریت «تحقق رویای دیجیتال» و چشم انداز تبدیل شدن به یکی از رهبران بازار ICT منطقه با ارائه خدمات و راهکارهای هوشمند و با هدف توانمند سازی اکوسیستم دیجیتال، توجه به تربیت نیروی ماهر و پرورش نخبگان را نیز به شکل توامان در دستور کار خود دارد.

این اپراتور افتتاحیه «ششمین دوره کارآموزی» خود را نیز در ماه‌های پایانی سال و طبق تقویم زمانبندی برگزاری و رسما اعلام کرد که تاکنون به 42406 درخواست برای کارآموزی در آکادمی همراه اول رسیدگی کرده است.

آکادمی همراه اول توانسته طی برگزاری پنج دوره چهار ماهه «کارآموزی» برای دانشجویان نخبه و فارغ‎التحصیلان ممتاز دانشگاهی، شرایطی را برای ارتقای توانمندی‌های مهارتی آنان فراهم آورد تا دغدغه «نداشتن رزومه» برایشان حل شده و آماده ورود به بازار کار شوند.

همچنین در بخش فعالیت‌های دانشی و حمایت از اقدامات علمی در کشور، رویداد «پایان‌نامه سال مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات» را در دستور کار قرار داده که دومین دوره آن نیز سال‌جاری برگزار شد. این رویداد با هدف شناسایی و تقدیر از رساله‌های دکتری برتر در این حوزه برگزار و پس از ارزیابی‌های اولیه، پایان‌نامه سال این حوزه در کشور انتخاب شد.

توجه به مشترکان با طراحی کمپین‌های تجاری متعدد، از دیگر اقدامات همراه اول در بازار رقابتی بوده که جنس کمپین‌های آن باعث جلب توجه 78 میلیون مشترک فعال برای این اپراتور براساس گزارش‌های پاییزی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور شده است.

از جمله ابتکارات این اپراتور در این بخش (کمپین‌های تجاری)، بهره‌گیری از هوش مصنوعی بوده است. به عنوان مثال در طرح «اینترنت همراهی» به هر یک از مشترکان دائمی یا اعتباری همراه اول، بسته‌های اینترنت ویژه و مقرون به صرفه پیشنهاد می‌شود که این پیشنهادات با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و براساس الگوی مصرف هر مشترک است و در نهایت تا 90 درصد تخفیف در خرید بسته را برای مشترکان این اپراتور به ارمغان آورده است.

وقتی از نگاه مسئولانه به فعالیت‌های این اپراتور سوای از مباحث تخصصی آن نیز نگریسته می‌شود، از همراهی با زلزله‌زدگان منطقه شمالغرب کشور (خوی) تا ملی‌پوشان هاکی کشور در مسابقات جام جهانی آفریقای جنوبی به چشم می‌خورد که توانستند در رقابت‌های خود ضمن کسب مدال «برنز جهانی»، دو مرتبه از سد تیم آمریکا بگذرند.

از منظر ارتباطی نیز توجه این اپراتور به مقوله ارتباطات درون و بیرون سازمانی با ماهیت پیاده‌سازی روابط عمومی دیجیتال، توانست نشان ویژه «روابط‌عمومی شبکه‌ای» و عنوان برتر «ارتباطات رسانه‌ای» را در نوزدهمین دوره جشنواره برترین‌های روابط‌عمومی ایران به ارمغان آورد.

قطعا با توجه به سرمایه‌گذاری‌های این اپراتور از طریق بازوی «حرکت اول» در کسب‌وکارهای نوپای پینکت، میاره، آچاره، نت‌باکس، فلای‌تودی، اوبار، جاجیگا، نبض، آلاء، دیدیمون، همراه مکانیک و... که از حوزه‌های تجارت الکترونیک، آموزش، ارتباطات و رسانه، حمل‌ونقل و گردشگری  تا تکنولوژی‌های نوآورانه را شامل می‌شود، می‌توان چشم انتظار اخبار و اتفاقات بیشتری از سمت این اپراتور در آینده بود.

انتهای پیام

برچسب: 

تازه ها