دوره آموزشی بین المللی و کارگاه تخصصی اینترنت اشیاء به میزبانی دانشکده پست و مخابرات و با نظارت اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) و با حضور مدرسان بین المللی و رییس گروه مطالعاتی اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند ITU، از 17 تیرماه به مدت سه روز در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد. به دنبال برگزاری موفق دوره‌های آموزش بین المللی توسط دانشکده پست و مخابرات و تحت نظارت ITU با عناوین «توسعه نقشه راه پهن باند سیار» و «مولفه‌های اقتصادی مدیریت طیف» با حضور بازیگران حوزه ICT از کشورهای آسیا اقیانوسیه، سومین دوره آموزشی نیز تحت عنوان «اینترنت اشیاء» برای اولین بار و برای کشورهای منطقه آسیا اقیانوسیه در تهران برپا شد.دانشکده پست و مخابرات به عنوان عضو آکادمیک اتحادیه جهانی مخابرات، در پی شکل‌دهی هاب آموزشی ICT در منطقه است که برگزاری این دوره‌های تخصصی بین‌المللی، هم در این راستا انجام می‌شود. در حین برگزاری این دوره، پنلی به عنوان پنل اختصاصی ایران نیز برگزار شد و تجارب و دستاوردهای سخت افزاری و نرم افزاری کشورمان در حوزه اینترنت اشیاء به همراه رونمایی از تجهیزات مرتبط انجام شد.

 دعوت از همه‌ بازیگران حوزه‌ فاوا برای پیشبرد طرح کلان اینترنت اشیاء در کشور

به گزارش سایت نسل چهارم رئیس دانشکده پست و مخابرات، در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی اینترنت اشیاء، برگزاری کارگاه های آموزشی با اتحادیه جهانی مخابرات را موجب افزایش تعاملات و انتقال دانش و تجربه بین المللی به داخل کشور عنوان و از آمادگی دانشکده برای افزایش همکاری با ITU خبر داد.

دکتر وحید یزدانیان با تشکر از همکاری دفتر آسیا و اقیانوسیه اتحادیه جهانی مخابرات و آکادمی ارتباطات و فناوری کشور چین در برگزاری این کارگاه بین المللی، اظهار داشت: با توجه به شعار سال جاری اتحادیه جهانی مخابرات مبنی بر داده‌های عظیم توانمندساز جوامع باید توجه داشت که دادههای عظیم بر مبنای اینترنت اشیاء شکل می گیرد و این دو از هم جدا شدنی نیستند.

وی در تعریف اینترنت اشیاء، گفت: اتصال تعداد قابل توجهی از اشیاء به اینترنت مورد نظر است که تولید اطلاعات بی شماری را به همراه دارد و با تحلیل آن اطلاعات می توان به علایق و سلیقه کاربران دست یافت و از این رو این مبحث برای سیاستگذاران بسیار با اهمیت است.

وی تاکید کرد: با توجه به پیوستگی اینترنت اشیاء و داده های عظیم که از هم قابل جدا کردن نمی باشند مباحث مربوط به اینترنت اشیاء برای ما و اتحادیه جهانی مخابرات و جهان در حال توسعه بسیار مورد اهمیت است.

رئیس دانشکده پست و مخابرات، ادامه داد: در زمینه پیاده سازی و توسعه اینترنت اشیاء ملاحظاتی وجود دارد که بعضی از آنها در حوزه امنیت، استانداردها و ایجاد شبکه های ارتباطی است که خوشبختانه در این کارگاه تمام این مباحث پوشش داده می شود.

دکتر یزدانیان خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات برای پیاده سازی IoT در کشور طرح کلانی طراحی کرده و از تمام بازیگران این عرصه از جمله اپراتورها، بخش خصوصی، بخش‌های تولیدی، صنایع و محققان دعوت به عمل آورده است تا نظرات خود را مطرح کرده و با تشریک مساعی این طرح را پیش ببرند.

وی با استقبال از برگزاری دوره های مشترک با اتحادیه جهانی مخابرات، افزود: برگزاری دوره های مشترک با ITU باعث هماهنگی و همگرایی برنامه های ملی ما با برنامه های بین المللی شده و امکان موفقیت برنامه‌های ما را بالا برده و در این رابطه آمادگی افزایش سطح همکاری با این اتحادیه وجود دارد.

حریم خصوصی و امنیت از مهمترین مباحث اینترنت اشیاء است

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: برگزاری کارگاه اینترنت اشیاء در ایران بسیار ارزشمند است و می تواند تصویری جامع از IoT و کاربردهای آن را در مباحث مربوط به مقررات، سیاستگذاری ها و حریم خصوصی ارایه دهد.

دکتر امیر حسین دوایی مرکزی، با تاکید بر پیشرفت های قابل توجه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران گفت: در حال حاضر، در زمینه تولید اپلیکیشن های کاربردی در ایران شاهد رشد قابل توجهی هستیم که زمینه ساز ایجاد اشتغال در این حوزه به ویژه مباحث جدید همچون اینترنت اشیا شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در زمینه ICT در کشور انجام داده است، افزود: در ایران فروشگاه‌های اینترنتی بزرگی همچون دیجی کالا وجود دارد که به ارائه خدمات به مشتریان خود می‌پردازد و هرگز تحریم ها نتوانست جلوی پیشرفت شرکت‌های بخش خصوصی کشور ما را بگیرد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات خاطرنشان کرد: پروژه های بزرگ مخابراتی در ایران در حال انجام است و شرکت‌های ایرانی از تعامل با همتایان بین المللی خود استقبال می کنند.

وی در عین حال با تاکید بر اهمیت اقتصاد دیجیتال در عصر حاضر افزود: یکی از جنبه های انقلاب ICT اینترنت اشیاء است که به عنوان یکی از پایه های اصلی این انقلاب به شمار می رود و بخش های مختلف اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر دوایی مرکزی در عین حال مهمترین چالش این حوزه را امنیت برشمرد و اظهار داشت: از جمله موضوعات مهم در زمینه اینترنت اشیاء حریم خصوصی و امنیت است که در این خصوص ما نیز همچون کشورهای مختلف دغدغه داریم.

وی افزود: امنیت شامل امنیت کاربران، داده ها، زیرساخت های حیاتی کشور وحریم خصوصی است که استانداردها در این زمینه در کل دنیا تعیین می شود و می توان در بخش های عمومی از تجربه بین المللی و در بخش های خاص داخلی خود استانداردسازی کرد.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه خواستار آمادگی بخش های مختلف در زمینه مواجهه با چالش ها و مسائل مربوط به اینترنت اشیا شد و گفت: از آنجا که به ناچار باید به این حوزه ورود کرد باید هر چه سریعتر به توسعه منابع انسانی در این خصوص پرداخت و این مهم چیزی است که ما از این کارگاه بین المللی انتظار داریم.

وی با بیان اینکه که کارگاه آموزشی اینترنت اشیاء می تواند تصویری ازIoT و کاربردهای آن را در مباحث مربوط به مقررات، سیاستگذاری و حقوق بشر ارایه دهد، اظهار داشت: وزارت ارتباطات در منطقه آزاد تجاری فرودگاه پیام، برنامه ای جهت ایجاد کریدور ICT دارد که می‌تواند امکان حضور شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه اینترنت اشیاء را در این مکان فراهم آورد.

وی با تاکید بر این که وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد یک فضای پایدار سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران حوزه ICT است، ابراز امیدواری کرد: با ایجاد این کریدور امکان سرمایه گذاری در این منطقه فراهم شده فضای تعاملی و آموزشی برای شرکت‌های داخلی ایجاد گردد تا به تبادل تجربه و دانش بپردازند.دکتر دوایی مرکزی همچنین خواستار فعال شدن همه بازیگران در سطح ملی در این خصوص شد و گفت: وزارت ارتباطات به عنوان بازیگر اصلی این بخش برنامه خود را اعلام کرده است.

وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد زیربنای قانونی شفاف برای IoT است

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: نمی توان به IoT به عنوان یک مجری نگاه کرد بلکه نیاز است تا وزارت ارتباطات ابتدا زیربنای قانونی شفافی را ایجاد کند تا دیگران بر این مبنا حرکت کنند و با استانداردهای مطرح جهانی پیوند بخورند، البته باید در مواردی که به زیرساخت های کشور مانند پدافندغیرعامل مرتبط است، استانداردهای مختص خود را ایجاد کنیم.

دکتر امیر حسین دوایی مرکزی، در حاشیه‌ مراسم افتتاح کارگاه آموزشی اینترنت اشیاء، در پاسخ به این سوال که آیا ساختمانی در ایران هوشمند شده است یا خیر؟ گفت: مساله هوشمندسازی ساختمان، تاریخچه طولانی‌تر نسبت به IoT دارد. آنچه که IoT را از اتوماسیون متمایز می‌کند، مساله جامعیت و تحویل همزمان همه اطلاعات است که به صورت چالشی در سراسر دنیا در حال انجام است و ما نیز آن را در برنامه‌های خود گنجانده ایم، اما این گونه نیست که بتوان IoT را به صورت پیاده شده در ایران داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر بعضی از شرکت‌ها و اپراتور تلفن همراه به دنبال IoT هستند که با مشکل پایلوت مواجه اند. بنابراین تا زمانی که دولت در این قضیه نقش محوری نداشته باشد و قوانین و مقررات لازم را روشن نکند، این بازار شکل نخواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه IPv6 اجازه می دهد تا حجم عظیمی از دیوایس‌ها شناخته شود، افزود: این روند در سراسر جهان مرسوم است و مقرر است تا پایان سال آینده IPv6 فعال شود. در این روند بحث امنیت، مهم‌ترین چالش پیش روست که شامل امنیت کاربران، داده ها، زیرساخت‌های حیاتی، حریم خصوصی و حقوق بشر است که تنها زمانی به نتیجه نهایی می‌رسد که تمام کشورهای دنیا به نتیجه یکسانی برسند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اتحادیه اروپا اقداماتی در این خصوص انجام داده است که انتظار می رود این اقدام ابتدا در کشورهای اروپایی و آسیای شرقی اجرایی شود و سپس بتوانیم از تجربیات آن ها استفاده نماییم.

دکتر دوایی، در خصوص امکان مطابقت طرح اینترنت اشیاء با استانداردهای جهانی، خاطرنشان کرد: استانداردهای این طرح در حال ایجاد است؛ بنابراین نمی توان به IoT به عنوان یک مجری نگاه کرد بلکه نیاز است تا وزارت ارتباطات ابتدا زیربنای قانونی شفافی را ایجاد کند تا دیگران بر این مبنا حرکت کنند و با استانداردهای مطرح جهانی پیوند بخورند، البته باید در مواردی که به زیرساخت های کشور مانند پدافندغیرعامل مرتبط است، استانداردهای مختص خود را ایجاد کنیم.

تاکید وزیر ارتباطات بر ارتباط موثر دانشکده با سازمان های معتبر بین المللی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه‌ بازدید از کارگاه تخصصی اینترنت اشیاء، گفت:ارتباط موثر دانشکـده پست و مخـــابــرات با سازمـــان های معتبر بین المللی حائز اهمیت است.

دکتر «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پاسخ به سوال خبرنگار سیتنا مبنی بر ارزیابی از اقدامات دانشکده‌ پست و مخابرات، گفت: در جمع مدیران وزارت در شورای فنی هم از جناب دکتر یزدانیان تشکر کردم. از زمان استقرار تیم جدید در مدیریت دانشکده، اقدامات موثری انجام شده است. اول نظم آن است که حائز اهمیت است و پس از آن برنامه‌ریزی بسیار خوبی است که در حوزه‌‌های پست و مخابرات دانشکده انجام می‌شود.

دکتر واعظی، ادامه داد: نکته‌ دیگر، حضور اساتید بسیار خوب در این دانشکده است که در امر آموزش فعال هستند. همچنین موضوع مهارت موضوع مهمی است که در دانشکده‌ی پست و مخابرات به آن توجه شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: موضوع مهم دیگر که قابل توجه است، ارتباط دانشکده با سازمان‌های بین المللی است. در این راستا، دانشکده نمایندگی ITU را گرفته است که بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: نکته مهم دیگر، همکاری دانشکده با اساتید مجرب و با تجربه‌ای است که در محافل بین المللی فعال بوده و تجربه دارند و این موارد را دانشکده می‌تواند به علاقه‌مندانی که در ایران هستند منتقل کند که به نظر بنده کار بسیار خوبی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: به نظر می رسد روندی که دانشکده انتخاب کرده روند درستی است و هدف گذاری خوبی داشته است. امیدوارم که همه دوستان ما در دانشکده، هم مدیران و هم اساتید، دست به دست هم دهند که بتوانند بیشتر به جوان‌های ما خدمت کنند.

وی همچنین درباره‌ تجهیزات و کیت‌های آموزشی ساخته شده تحت نظر دانشکده‌ پست و مخابرات، گفت: دیروز چند نمونه را در جلسه آوردند که به نظر می‌رسد کار خوبی انجام داده‌اند. همچنین با نمونه‌های خارجی از نظر قیمت و کیفیت مقایسه شد که در صورت تایید، کار بسیار موفق و بزرگی است.

ارزیابی شرکت کنندگان از برگزاری دوره آموزشی اینترنت اشیاء

خبرنگار ماهنامه نسل چهارم در روزهای برپایی کارگاه تخصصی اینترنت اشیاء با تنی چند از مدیران وکارشناسان بخش های دولتی و خصوصی حاضر در این کارگاه به گفت‌وگو پرداخته است که تعدادی از آنها به عنوان نمونه انتخاب شده است که در ادامه به استحضار می رسد.

طرح اینترنت اشیاء باید با جدیت ادامه یابد

دکتر محسن گرامی، رئیس گروه کامپیوتر و فناوری دانشکده‌ پست و مخابرات که در دوره آموزشی اینترنت اشیاء شرکت کرده بود، طرح اینترنت اشیاء را اقدام موثری دانست که نیازمند طی شدن ادامه راه با جدیت و دور از دخالت غیر متخصصان است.

وی در ادامه افزود: دخالت و اظهار نظر نامناسب افرادی خارج از حوزه مرتبط به این مبحث می تواند تاثیرات منفی را به همراه داشته باشد. همچنین ما نیازمند فعالیت بیشتر در این حوزه هستیم و باید با استفاده از تکنولوژی های نوین به سوی نوآوری در حرکت باشیم.

این عضوهیات علمی دانشکده پست و مخابرات با اشاره به اینکه زمانی تلاش بود تا تکنولوژی جدید را به داخل بیاوریم اما حال نیاز است تا افراد متخصص و ایده های آن ها را به داخل بیاوریم، اذعان داشت: برگزاری این چنین دوره هایی از این جهت سودمند است که افراد به بحث و نتیجه گیری می پردازند.

وی افزود: واردات تکنولوژی صرف ما را به عربستانی تبدیل می کند که تکنولوژی نوین دارد، اما پیشرفتی نکرده است. بنابراین ما نیازمند پرورش ایده و فکر بین متخصصان خود هستیم تا به اهداف مقرر برسیم که خوشبختانه وزارت ICT و دانشکده سعی دارد با برگزاری چنین دوره هایی به آموزش متخصصان داخلی اقدام نماید.

 برگزاری کارگاه IoT با نظارت ITU بسیار مثمر ثمر است

دکتر آزاد معروفی، عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز با بیان اینکه موضوع اینترنت اشیاء در ایران نوین است و آن طور که باید شناخته شده نیست، گفت: برگزاری چنین کارگاه هایی می‌تواند اطلاعات جامعی را به جامعه علمی و متخصصان این حوزه ارائه دهد و آشنائی کاملی از صنایع مرتبط ایجاد شود. در همین راستا برگزاری این کارگاه چون با محوریت ITU انجام شده است، می تواند بسیار مثمرثمر واقع شود.

آشنایی با چالش های سایر کشورها در پیاده سازی IoT

مهندس مازیار مباشری، مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه برگزاری این دوره از این جهت که حاصل دستاوردهای پیاده سازی شده ITU است، مورد اهمیت واقع شده است، اظهار داشت: با شرکت در این کارگاه ها می توان به راحتی دانش و تجربیات لازم در این حوزه را کسب و در سطح کشور مورد استفاده قرار داد. به خصوص در حوزه IoT که در مراحل طراحی و برنامه ریزی هستیم. بنابراین می توان با چالش های کشورهای دیگر در بحث اجرای این طرح آشنا شد و از آن بهره برد.

مباشری در ادامه افزود: ای کاش کشورهایی نیز که در اجرای این طرح شکست خورده اند نیز دعوت می شدند تا می توانستیم از علت های شکست و چالش های پیش روی آن ها نیز مطلع شویم.

برگزاری موثر این دوره حول دو محور قانون گذاری و نقشه راه

صارم شیری، کارشناس معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم خاطرنشان کرد: این کارگاه آموزشی که دومین کارگاه در این حوزه به شمار می رود بسیار کاربردی و تاثیر گذار بود؛ چراکه توانست مسائل چالشی این حوزه را مطرح کند. از آنجایی که اینترنت اشیاء مبحث جدید جهانی است، لازم است تا ما نیز بتوانیم بلوغی در بیگ دیتا ایجاد نماییم. البته ایران توانست به خوبی خود را با این مساله تطبیق داده و هماهنگ کند.

سمیه حسینی، کارشناس معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات، نیز اذعان داشت: این دوره در امتداد دوره پیشین در خصوص تدوین نقشه راه IoT در کشور برگزار شد. با توجه به آمار بالای مشترکین تلفن همراه و نرم افزارهای کاربردی، این دید به کارشناسان ارائه شد که IoT در مرحله بلوغ است و باید شرایط همسویی کشور با توسعه جهانی فراهم شود. وی در ادامه افزود: این کارگاه حول دو بحث قانون گذاری و نقشه راه برگزار شد و اگر بتوان تمامی ابعاد IoT را به وسیله نهادهای علمی مطرح کرد، می توان خروجی های موثرتری را شاهد بود.

نياز است اين دوره ها بيشتر در ايران برگزار شود

ارشاد ملكي که از همراه اول در این کارگاه شرکت کرده بود، عنوان کرد: شركت در این كارگاه كليات جامعی از IoT را به شركت كنندگان ارائه داد و اسلايد هاي ارائه شده در اين كارگاه قابل استفاده و كاربردي است.

وی افزود: نياز است اين دوره ها بيشتر در ايران برگزار شود؛ چرا كه اطلاعات در اين خصوص تا به حال بسيار كم بوده است و باید ديد جامعي نسبت به اين موضوع ارائه شود تا با يكپارچگي بتوان تحقيقات را موثرتر پيش برد و روشن سازي موثري از مباحث مختلف IoT صورت گيرد.

محمدکاظم ستاری که به نمایندگی از رایتل در این دوره شرکت کرده بود نیز در خصوص ارزیابی از برگزاری این دوره آموزشی، گفت: موضوعات مطرح شده در این کارگاه باعث شد تا صورت مساله باز شود. با شناختی که از پیش بر روی این صنعت داشتم به جرات می توان گفت که کارگاه با کیفیتی بود و به خوبی توانست تا نقاط حساس را روشن کند و بر روی مسائل استراتژیک بحث نماید.

برگزاری این دوره در انتقال تکنولوژی بسیار موثر است

منصور رجايي، كارشناس و محقق پژوهشگاه فضايي نیز با بيان اينكه برگزاري اين دوره ها چون همكاري مشترك با مراکز معتبر خارج از كشور است، مي تواند در انتقال تكنولوژي هايي كه در ايران مرسوم نشده، بسيار موثر باشد.وي خاطر نشان كرد: IoT در ايران در قدم هاي اول شروع كار است و نياز است تا از كشورهايي كه تجربه كار بالاتري دارند، چه در بخش انتقال تكنولوژي و چه در بخش آموزش، استفاده شود؛ بنابراين با شركت در اين دوره ها كارشناسان داخلي مي توانند اطلاعات مفيدي را كسب نمايند تا جايي كه تكنولوژي داخلي بومي و قابل ارائه به كشور هاي ديگر شود.

دانشکده بستر خوبی برای ارائه بحث های تخصصی فراهم کرده است

خانم منیچی که از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات رادیویی در این دوره شرکت کرده بود، با تاكيد بر اينكه  برگزاري اين دوره آموزشي كه مربوط به اينترنت اشيا است، همزمان با ظهور فناوري و تكامل آن برگزار شد، افزود: اگر اين طرح در سال ٢٠١٩ اجرايي شود، جز در تلفن همراه و ارتباطات افراد با هم، امكان ارتباط اشياء با هم و اشياء با افراد را نيز فراهم مي‌كند، لذا تمامي افراد و اشياء را درگير خواهد كرد.

وي در ادامه بيان كرد: با اجرايي شدن اين طرح، كسب و كارهاي زيادي ایجاد می شود که منجر به افزايش كنترل بر دستگاه ها و منابع می شود و نسبت به اتلاف و هدر رفت انرژي بهينه سازي می شود؛ بنابراين زمينه سازي براي اين اقدام نيازمند فرهنگ سازي و تكميل اطلاعات است كه خوشبختانه دانشكده با هماهنگي براي اجراي چنين دوره آموزشي بستر خوبي براي ارائه مطالب جديد فراهم آورده است.

انتهای پیام

تازه ها